AI

AI je skratka označujúca umelú inteligenciu (Artificial Intelligence), tzn. vytvorenú inteligenciu, ktorá robotickým kosačkám dáva schopnosť riešiť problémy. Rovnako ako ľudia, aj robotické kosačky sa delia na viac, či menej chytré podľa toho, ako dokážu riešiť problémy. Prísť na to, ako vyrobiť inteligentnejšieho robota, je samozrejme veľmi nákladný proces, ktorý sa nezaobíde bez množstva pokusov a omylov. Preto prístroje tých výrobcov, ktorí robotické kosačky vyrábajú už dlhšiu dobu, mávajú vyššiu umelú inteligenciu ako úplne nové modely, ktoré práve vo svojej schopnosti riešiť problémy často trápia detské choroby. V praxi to potom znamená, že niektorí výrobcovia dokážu vytvoriť múdrejšie algoritmy ako ich konkurenti, pričom pod pojmom algoritmus môžeme chápať sústavu pokynov, ktoré robotickej kosačke radia, ako sa má v najrôznejších situáciách zachovať.

Ľahké použitie

Úspora času a energie je pravdepodobne hlavným dôvodom ku kúpe robotickej kosačky. Preto je prirodzené, že od nej mimo iného očakávate aj to, že bude užívateľsky prívetivá. Na samom začiatku je dôležité, aby inštalácia kosačky prebiehala ľahko a bez problémov, aby mohla začať čo najskôr pracovať. Inštalácia niektorých modelov je jednoduchšia ako u iných modelov, čo nepochybne ocenia predovšetkým nováčikovia, ktorí sa s robotickou kosačkou stretávajú vôbec prvýkrát. Ako náhle robotickú kosačku úspešne nainštalujete, o jej užívateľskej prívetivosti ďalej rozhodujú predovšetkým počítač a ovládací panel. Práve ovládací panel a menu musí byť dostatočne intuitívne, aby ste mohli ľahko nastaviť najrôznejšie funkcie, ktorými kosačka disponuje. Ak sa na ovládacom paneli nachádza príliš málo tlačidiel, jej naprogramovanie môže byť veľmi časovo náročné, zatiaľ čo až príliš veľa tlačidiel môže pôsobiť neprehľadne.

Kvalita dizajnu a odolnosť

Robotické kosačky sú drahé a zložité prístroje, preto je dôležité, aby boli spoľahlivé. Po uplynutí záručnej doby musí zákazník počítať s tým, že náklady na opravy a údržbu bude hradiť sám. Vysoká kvalita dizajnu väčšinou znamená aj to, že robotická kosačka je robustná. Avšak aby dlho vydržala, musí byť súčasne odolná proti vplyvom vonkajšieho prostredia. To znamená, že musí odolávať zvýšenej vlhkosti v daždivom a sychravom podnebí, aby vlhkosť neprenikla do elektronikou preplnených vnútorností robotickej kosačky a nespôsobila skrat. Zároveň ale musí odolávať teplu, aby sa v horúcich obdobiach, kedy sa celé dni nachádza na priamom slnku, neprehriala. Kosiace nože musia byť odolné voči ohnutiu a zlomeniu, predovšetkým v okamihu, keď kosačka narazí na tvrdý predmet, ako sú kamene, korene, či zabudnuté hračky.

Vzhľad

Vzhľad robotických kosačiek rozhoduje nielen o tom, ako je daný výrobok elegantný, ale tiež o tom, ako je spoľahlivý a odolný a ako dobre si dokáže poradiť v teréne. Dizajnéri robotických kosačiek musí neustále hľadať kompromisy medzi estetikou, výkonom, funkčnosťou, výrobnými nákladmi a bezpečnosťou. Napríklad väčšia šírka záberu je z čisto technického hľadiska vždy vítanou hodnotou, pretože vďaka nej je robotická kosačka stabilnejšia a rýchlejšia. Na druhú stranu väčšia šírka záberu predstavuje vyššie výrobné náklady. Menší ochranný priestor okolo kosiacich nožov síce zväčšuje šírku záberu, ale súčasne zvyšuje nebezpečenstvo úrazu. Rovnako tak veľké červené tlačidlo STOP má obrovský význam z hľadiska bezpečnosti, zatiaľ čo z čisto estetického pohľadu je vhodnejšie, keď sa núdzový vypínač nachádza na menej viditeľnom mieste. Dobre navrhnutá robotická kosačka sa preto vyznačuje citlivo vyváženou rovnováhou medzi všetkými týmito faktormi a elegantným vzhľadom.

Spoľahlivosť

Spoľahlivosť je asi vôbec najdôležitejšou vlastnosťou robotickej kosačky. Pôvodná myšlienka, ktorá na svet priviedla prvú robotickú kosačku, rovnako ako všetky ostatné roboty, bola tá, že robot sa musí vedieť postarať sám o seba a od človeka vyžaduje len úplne minimálny zásah. Preto ako náhle nainštalujete a naprogramujete robotickú kosačku, od svojho majiteľa vyžaduje skutočne len nepatrnú pomoc. Ani tá najspoľahlivejšia robotická kosačka možno nezvládne pokosiť úplne každý kút vašej záhrady, ale rozhodne by sa nikdy a nikde nemala zastaviť. Každý užívateľ samozrejme chce, aby jeho kosačka zvládla aj členitejšie časti záhrady. Preto v skutočnosti žiadna robotická kosačka nie je absolútne spoľahlivá a každá sa skôr či neskôr ocitne v situácii, kedy vašu pomoc bude potrebovať. U tých najspoľahlivejších robotických kosačiek však táto situácia nastane naozaj len zriedka, zatiaľ čo menej spoľahlivé modely prestávajú pracovať pomerne často. Vlastnosti, ktoré ku spoľahlivosti robotickej kosačky prispievajú najviac, sú jej výkon v teréne a jej umelá inteligencia.

Práce v teréne

Schopnosť robotickej kosačky poradiť si s náročnejším terénom hrá v jej funkčnosti rozhodujúcu úlohu. Čiastočne je to tým, že práve táto schopnosť rozhoduje o tom, kde všade robotická kosačka zvládne pracovať a čiastočne tým, že nepriamo ovplyvňuje, ako často sa prístroj zastaví a prestane fungovať.

Najbežnejšie prekážky, na ktoré sme v našom teste robotických kosačiek narazili

Nerovnosť: trávnik, s ktorým si robotická kosačka poradí úplne najlepšie, je dokonale rovný. Avšak väčšina trávnikov túto ideálnu požiadavku pochopiteľne nespĺňa. Obzvlášť vo Švédsku, kde majitelia záhrad nechávajú svoje trávniky rásť často veľmi divoko. Nerovná plocha je preto častým javom a nikoho ani nenapadne, že by mohla pôsobiť nejaké problémy, napríklad robotickej kosačke.

Svahy: trávniky sa často rozpínajú cez najrôznejšie svahy a kopčeky, ktorých sklon je niekedy mierny, inokedy veľmi príkry. Predovšetkým príkre svahy predstavujú pre robotické kosačky náročnú prekážku, a to aj v prípade nízkeho svahu. Svahy sú proste pre tieto prístroje veľkou výzvou a väčšina robotických kosačiek si poradí s maximálnym sklonom 15°. Tie najlepšie potom zvládnu aj svahy so sklonom 20-25°, čo v praxi znamená, že drvivá väčšina záhrad pri rodinných domoch pre nich nepredstavuje žiadny problém.

Prekážky: prekážky nájdeme v podstate na každej záhrade a sú tak najčastejšou výzvou pre každú robotickú kosačku. Prekážok môže byť celá rada, od stromov, plotov, múrikov, stĺpikov, kompostérov, kvetináčov, kríkov, koreňov, chodníčkov, terás, záhonov, stožiarov, sôch a pieskovísk až po najrôznejšie ohrádky, vyrovnané drevo pri ohnisku, hojdačky či trampolíny. Ťažkosti, ktoré môžu pôsobiť, sa zásadne líšia prekážka od prekážky. Najbežnejšie prekážky, medzi ktoré patria tvrdé a hladké predmety vystupujúce z trávnika, ako sú stromy a ploty, však zároveň patria medzi tie, s ktorými si robotická kosačka poradí najlepšie. V podstate všetky robotické kosačky by si s týmito prekážkami mali hravo poradiť. Medzi náročnejšie prekážky patria kríky, trampolíny a hojdačky, ktoré sú pevne ukotvené k zemi. Vetvy kríkov totiž môžu robotickú kosačku nemilosrdne uväzniť, zatiaľ čo medzi podperami trampolíny či hojdačky sa kosačka môže doslova stratiť.

Povrchy: existuje celý rad povrchov, ktoré pre robotické kosačky predstavujú náročnú výzvu, akou sú korene, štrk, kyprá pôda / piesok, čerstvo vysadený trávnik, kôpky šišiek, ihličie alebo lístie a bahno. Všetky majú spoločné to, že sa jedná o nepevný a / alebo klzký povrch, na ktorom môžu robotické kosačky s malými kolieskami ľahko uviaznuť. Aby sa aj v náročnom teréne pohybovali čo najlepšie, potrebujú teda dostatočne veľké kolieska čo možno s najhlbšou vzorkou. Prácu robotickej kosačky v teréne potom samozrejme ovplyvňuje aj šírka koliesok, hoci dobre zvolená vzorka a rozumná hmotnosť kosačky umožňujú použitie aj prekvapivo úzkych koliesok.

Zle prístupné oblasti: na každej záhrade nájdeme množstvo najrôznejších oblastí, ktoré sú pre robotické kosačky zle prístupné. Tesné priestory a úzke uličky môžu predstavovať pre robotickú kosačku problém, pretože kosačka nemá oči a nemôže sa pozrieť, kadiaľ sa z daného priestoru dostane von. To znamená, že kosačka nevie a tápe a často len zmätene prechádza z jednej strany na druhú. Chytré robotické kosačky sú naprogramované tak, aby sa týmto náročným situáciám dokázali vyhnúť, popr. aby sa z nich rýchlo dostali von. Častý trik, ktorý mnohé robotické kosačky používajú k tomu, aby si našli ideálnu cestu úzkymi uličkami, je sledovanie ohraničenia v určitej vzdialenosti od nabíjacej stanice, či jazda pozdĺž vodiaceho drôtu. Problém často predstavujú aj ostré zákruty, ktoré môžu robotickú kosačku zviesť z cesty a mimo ohraničené územia. Bezpečná kosačka sa vo chvíli, keď zistí, že vyšla z ohraničenej zóny, sama zastaví a zostane mimo prevádzku až do okamihu, keď ju majiteľ opäť sprevádzkuje. V zákutiach s množstvom prekážok potom robotickým kosačkám hrozí uviaznutie, ktoré spôsobí opakované nárazy buď do ohraničenia, alebo do inej prekážky. Zbytočne nestrácať čas pendlovaním v uzavretom priestore ale zvládne len dostatočne šikovný prístroj, ktorý dokáže rýchlo nájsť cestu von. Nesúvislé trávnaté plochy sú oblasti, ktoré sú oddelené od hlavnej zóny, avšak aj tieto plochy kosačka musí pokosiť. Nesúvislá plocha môže byť napríklad menší trávnik pred domom, zatiaľ čo veľký trávnik (hlavná zóna) sa nachádza za domom. Nesúvislá plocha a hlavná zóna často bývajú spojené úzkou uličkou. Na kosenie dlhej, hustej a mokrej trávy nie sú robotické kosačky stavané, a preto si s týmito nástrahami nedokážu poradiť. Prerastený trávnik teda musí byť pokosený najprv klasickou záhradnou kosačkou a až potom príde na rad kosačka robotická. To platí predovšetkým pre malé kosačky. Aj napriek tomu, že si vysokým trávnatým porastom dokáže preraziť cestu, musí rovnakú oblasť prejsť hneď niekoľkokrát, aby trávu odsekával postupne. Pretože ale tráva pri každom prejazde kosačky zľahne pod jej kolieskami, výsledkom kosenia vysokej trávy býva skôr poľahnutá ako pokosená tráva. To platí predovšetkým u robotických kosačiek s otočnými žacími britmi, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa v prípade nárazu na príliš veľký odpor zastavili. Dlhý a hustý trávnik tak patrí medzi povrchy, kde svoje uplatnenie nájdu skôr otočné než pevné kosiace nože.