×

V našom eshope môžete platiť kryptomenou Bitcoin a Litecoin. Na konci objednávky budete presmerovaní na platobnú bránu, kde uskutočníte platbu kryptomenou. Platba bude vybavená počas niekoľkých minút. V prípade vrátenia tovaru bude kúpna cena vrátená v eurách vo výške uvedenej na faktúre. Vrátiť kúpnu cenu v kryptomene nie je možné.

Čo je to bitcoin?

Bitcoin je internetová open-source peňažná mena, ktorou je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej siete. Hlavnou unikátnosťou Bitcoinu je jeho plná decentralizácia, je navrhnutá tak, aby nikto, vrátane autorov, skupín alebo vlád, nemohol menu nijako ovplyvňovať, falšovať, zabavovať účty, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod, ani nikto, kto by mohol o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe, a jeho uvoľňovanie do obehu je definované iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne náklady.

Sieť funguje od roku 2009, kedy ju popísal a vytvoril človek s pseudonymom Satoshi Nakamoto. Zrejme kvôli povahe projektu autor nikdy neuverejnil svoju skutočnú identitu a krátko po väčšom rozšírení Bitcoinu v roku 2010 sa odmlčal úplne. Dnes pre platby existuje oficiálny softvérový klient, o ktorý sa starajú dobrovoľníci z celého sveta a množstvo alternatívnych klientov.

Bitcoin je možné získať napríklad cez burzy, zmenárne alebo kryptomatové bankomaty. Kde všade je možné Bitcoin využiť ako platidlo je možné nájsť na mape coinmap.org.

Čo je to litecoin?

Litecoin je internetová kryptomena, pomocou ktorej je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Hlavnou výhodou litecoinu, podobne ako aj ostatných kryptomien, je plná decentralizácia, teda je navrhnutá tak, aby nikto nemohol menu akokoľvek ovplyvňovať, falšovať, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu a neexistuje žiadny centrálny bod, ktorý by mohol o sieti rozhodovať. Litecoin, podobne ako bitcoin, je deflačná mena, teda jej hodnota s časom narastá. Vďaka rýchlym a lacným transakciám začal Litecoin prijímať aj náš eshop.


NOVÁTOR Košice akceptuje platbu kryptomenou Bitcoin
NOVÁTOR Košice akceptuje platbu kryptomenou Litecoin